Komunikat w związku z ogłoszeniem zagrożenia epidemicznego

Zamieszczono

W nawiązaniu do wytycznych Biskupa Rzeszowskiego, informuję

 1. Kościół w ciągu dnia będzie zawsze otwarty. W niedzielę ze względu na ograniczenia możemy skorzystać z dyspensy od udziału we Mszy świętej. Wtedy korzystamy z transmisji w środkach społecznego przekazu. Pamiętajmy, aby ten dzień przeżywać również jak dzień święty poprzez modlitwę czy rozważanie słowa Bożego.
 2. Nie będzie tradycyjnych dni spowiedzi parafialnej przed Świętami Wielkanocnymi. W związku z tym przypominam dwa przykazania kościelne: 2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty; 3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą. Okres komunii wielkanocnej kończy się w uroczystość Trójcy Przenajświętszej ? w tym roku 7 czerwca. Może do tej pory sytuacja się ustabilizuje i będziemy mogli normalnie skorzystać z sakramentu pokuty.
 3. W obecnym czasie można skorzystać ze spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą świętą lub nabożeństwem. Spowiedź może odbyć się w konfesjonale lub w kaplicy bocznej, gdzie można zachować wzajemną odległość. O spowiedź można poprosić indywidualnie w każdej porze.
 4. Nie zapominajmy, że istnieje również w Kościele praktyka Komunii św. duchowej. Polega ona na myślnym, jakby w wyobraźni, przyjęciu Eucharystii i dziękczynieniu za duchowe spotkanie z Panem Jezusem.
 5. Dopuszczone są dwie formy udzielania Komunii Świętej: do ust i na rękę. Wybór należy do wiernego przystępującego do niej. Komunia Święta będzie udzielana z najwyższą starannością. Wskazane jest rozdzielenie grupy wiernych przyjmujących Komunię Świętą do ust od tych, którzy przyjmują Ją na rękę.
 6. Na prośbę rodziców będzie można udzielać sakramentu chrztu świętego dzieciom, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Sakrament ten będziemy sprawować poza Mszą Świętą, w obecności najbliższej rodziny.
 7. Pogrzeby aż do odwołania będą miały formę dostosowaną do obecnych przepisów: pamiętajmy, że na Mszy św. i nabożeństwie nie może być więcej niż 50 osób.
 8. Zasadniczo nie będzie odwiedzin osób starszych i chorych przed Świętami Wielkanocnymi i w I piątek kwietnia, ale jestem do dyspozycji Parafian i na każde wezwanie odwiedzę chorych.
 9. Informacje dotyczące I Komunii św., sakramentu bierzmowania a także sposobu obchodów Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych będą podane w późniejszym terminie, w zależności od sytuacji i rozporządzeń władz państwowych.
 10. Apel Służby Zdrowia: Wszyscy, którzy zgłaszają się do szpitala lub w inny sposób korzystają z pomocy medycznej nie powinni zatajać swojego pobytu za granicą lub pobytu w kwarantannie. Zatajanie tych informacji stanowi wielkie zagrożenie dla funkcjonowania placówek medycznych. Jeśli ten proceder nie zostanie zaniechany to wkrótce zabraknie personelu zdolnego do świadczenia pracy, bo wszyscy znajdą się w przymusowej kwarantannie. Wszystkich korzystających z pomocy lekarza, pielęgniarki lub ratowników medycznych prosimy: mówcie od razu prawdę o swojej sytuacji!
 11. Apel burmistrza Kolbuszowej
  • W związku z zagrożeniem epidemicznym zwracamy się do wszystkich mieszkańców aby pozostali w domach a tych, którzy w ostatnim czasie wrócili z zagranicy, aby bezwzględnie i odpowiedzialnie stosowali się do nałożonej na nich kwarantanny. Apelujemy również do tych, którzy zdążyli wrócić do kraju przed 15 marca i prawnie kwarantanna ich nie obowiązuje oraz osób starszych, będących w grupie najwyższego ryzyka, aby mimo wszystko ograniczyli przemieszczanie się po wiosce, sklepach itp. Apelujemy do wszystkich, aby zwracali na to szczególną uwagę [?]
  • Mieszkańcy gminy Kolbuszowa mogą jeszcze składać wnioski o dofinansowanie wymiany kotłów w  budynkach mieszkalnych. Zainteresowani winni wypełnić stosowne formularze znajdujące się na stronie internetowej: srodowisko.kolbuszowa.pl.
 12. Bardzo proszę wszystkich Parafian o poważne potraktowanie zaistniałej sytuacji, o rozwagę a także o modlitwę za przyczyną Matki Bożej Wspomożenia Wiernych o wygaszenie epidemii i uchronienie nas i naszych bliskich od choroby i śmierci. Jednoczmy się wszyscy w naszych rodzinach na codziennej modlitwie różańcowej o godz. 20.30 w łączności z radiem Via