- Rozpoczynamy czas Wielkiego Tygodnia, lecz w warunkach zupełnie odmiennych niż zazwyczaj. Dołączam się do próśb władz kościelnych i państwowych o pozostanie w domu i ostrożność. Zapraszam do domowej modlitwy i uczestniczenia w liturgii Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów. Być może, jeśli warunki techniczne będą dobre, będziemy transmitować liturgię z naszego kościoła.
- Okazja do spowiedzi będzie codziennie od godz. 8.00 do 9.00 i pół godziny przed Mszą świętą. Spowiedź wielkanocną można też odłożyć na czas późniejszy, kiedy zakończy się epidemia, a Komunię św. przyjąć w sposób duchowy. W dalszym ciągu przynajmniej do soboty obowiązuje limit 5 osób na Mszy św. Przez cały tydzień w ciągu dnia kościół będzie otwarty.
- Msze święte od poniedziałku do środy o godz. 18.00.
- Szczytem całego Roku Kościelnego jest Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Przypominam treść zarządzenia Księdza Biskupa: ?Celebracje Świętego Triduum Paschalnego powinny być obchodzone jedynie z konieczną asystą?. (http://www.diecezja.rzeszow.pl/2020/03/duszpasterstwo-w-okresie-epidemii-zarzadzenie-biskupa-rzeszowskiego/)
- W Wielki Czwartek o godz. 18.00 będzie odprawiona Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką Ostatniej Wieczerzy Chrystusa i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicy, upamiętniającej pojmanie w Ogrójcu. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz.
- Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Jezusa. Zachowujemy post ścisły. W Godzinie Miłosierdzia Bożego (godzina 15.00) w gronie rodzinnym odmówmy Koronkę. O godz. 18.00 Liturgia Męki Pańskiej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.
- Wielka Sobota to dzień pobytu Jezusa w grobie. Jak zapewne wiadomo nie ma poświęcenia pokarmów. Proszę, aby odmówić podczas śniadania wielkanocnego z całą rodziną modlitwę, która znajduje się poniżej.
- O godz. 19.00 rozpoczniemy Wigilię Paschalną, która już nam oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Zamiast procesji rezurekcyjnej na zakończenie liturgii pobłogosławię Najświętszym Sakramentem z otwartych drzwi kościoła całą parafię. W tym czasie będą biły dzwony.
- W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i w Poniedziałek Wielkanocny Msze święte będą odprawione o godz. 8.00 i 10.30 i 15.00.
- Dziękuję serdecznie ?Bóg zapłać? za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę rodzinom: Partyka, Surowiec i Obara. W następnym tygodniu proszę do sprzątania podwójną kolejkę.
- W tym tygodniu odeszło do Pana dwoje parafian: ś.p. Waleria Posłuszna i ś.p. Józef Konefał. Polecamy ich miłosierdziu Bożemu: ?Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie??
- Warto skorzystać z porad na Wielki Tydzień, które znajdują się na stronie internetowej naszej diecezji: http://www.diecezja.rzeszow.pl/2020/04/wielki-tydzien-w-domu-poradnik-dzien-po-dniu/.
- Wszystkim życzę zdrowia i polecam Was w codziennej modlitwie. Proszę o wzajemną modlitwę za siebie, życzliwość i zrozumienie. Niech Maryja Wspomożycielka Wiernych czuwa nad nami wszystkimi.
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
Albo:
Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: ?Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane?.
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja.
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.